Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: celem drogi nie jest męka Chrystusa, ale Pascha

Maciej Orman/Niedziela

– Tożsamość prawdy o Jezusie, Synu Boga wcielonym, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, przewyższa Jego ludzką śmiertelność – powiedział abp Wacław Depo. W Wielki Piątek metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Wchodząc w samo sedno dramatu Wielkiego Piątku, wsłuchując się w ewangeliczny opis męki Pańskiej według św. Jana, odkrywamy głęboką zgodność między życiem i śmiercią, albowiem to sam Chrystus objawia nam, że Jego męka i śmierć prowadzą do światła i chwały zmartwychwstania, nowego życia – zaznaczył w homilii abp Depo.

Zobacz zdjęcia: Liturgia Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie

Podkreślił, że „tragedia krzyża i cierpienie nie usuwają ani nie pomniejszają objawienia, które przynosi nam wiara”. – Raczej ta tragedia przemienia się w jasność zwycięstwa Zmartwychwstałego Pana. Tożsamość prawdy o Jezusie, Synu Boga wcielonym, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, przewyższa Jego ludzką śmiertelność – wskazał metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Za autorem Listu do Hebrajczyków przypomniał, że Chrystus „stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają”. – Przyjmijmy więc z wiarą, że dla nas celem drogi nie jest męka Chrystusa, ale Pascha, przejście z Nim, udział z Chrystusem w nowym życiu, bo jak podkreślał prorok Izajasz na kilka wieków przed Chrystusem, „w Jego ranach jest nasze uzdrowienie” – kontynuował abp Depo.

Pytał również, że „czy to objawienie Miłości ukrzyżowanej i zmartwychwstałej przemienia od wewnątrz nasze człowieczeństwo? Czy zmienia nas, abyśmy mieli odwagę przemieniać dzisiejszy świat i być niewspółczesnym?”.

Maciej Orman/Niedziela

Przyznał, że dla niektórych zmartwychwstanie Chrystusa nie jest „rzeczywistością zmieniającą ten świat i nadającą sens ludzkiemu przemijaniu”, ale mitem, „opium dla ludu obiecującym życie wieczne, dlatego ścina się krzyże i profanuje się pomniki świadków wiary”. – Dla nas zmartwychwstanie to droga, w Chrystusie i przez Chrystusa, do nowego życia. Dla wszystkich jednak jest to czytelny znak albo sprzeciwu, albo budowania przyszłości i życia wiecznego – stwierdził metropolita częstochowski.

Wskazał, że „może właśnie w dobie ataków na to wszystko, co święte, tradycyjne i polskie, związane z wiarą naszych pokoleń, z dziejami duchowymi naszej Ojczyzny, w dobie ataków na Kościół, osobę św. Jana Pawła II i katolików, (...) należy mocniej przylgnąć sercem, duszą i ciałem do Chrystusa i Jego tajemnic paschalnych”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo zakończył wezwaniem św. Jana Pawła II z 1984 r.: „Wy wszyscy, którzy głosicie śmierć Boga, którzy szukacie sposobu, aby usunąć Boga z ludzkiego świata, wstrzymajcie się i pomyślcie, czy śmierć Boga nie niesie w sobie nieuchronnej śmierci człowieka”.

Na wielkopiątkowe nabożeństwo złożyły się: liturgia słowa, adoracja krzyża, Komunia św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu Pańskiego, gdzie wierni będą adorować Chrystusa aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Maciej Orman/Niedziela

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-04-07 20:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Jezus trwa na swoim krzyżu w czasie każdej Eucharystii

Maciej Orman/Niedziela

– Ceremonie wielkopiątkowe nie są żałobnymi obrzędami, lecz corocznym zaproszeniem, abyśmy przybliżali się nie tyle do narzędzia męki Jezusa, ale do Niego samego i przez to mieli udział w Jego miłości – powiedział w Wielki Piątek abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania