Reklama

Aktualności

Budapeszt: Franciszek spotkał się z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną

PAP/EPA/LUCA ZENNARO

Drugiego dnia wizyty na Węgrzech rano z papież Franciszek spotkał się z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną oraz pracownikami katolickiego Instytutu błogosławionego László Batthyány-Strattmanna w Budapeszcie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojca Świętego powitał po łacinie słowami modlitwy o pokój przypisywanej św. Franciszkowi z Asyżu dyrektor instytutu, György Inotay. Zapewnił, że zarówno dla niewidomych dzieci jak i pracowników tej placówki papieska wizyta stanowi umocnienie w wierze, nadziei i miłości braterskiej.

Zaśpiewano pieśń Ave Maria, Hymn do Miłosierdzia, dziewczynka zagrała na flecie Arię na strunie G Jana Sebastiana Bacha. Wymieniono dary. Dzieci i młodzież w prezencie wręczyły papieżowi szalik w kolorach argentyńskich i watykańskich, którego części wykonał każdy z młodych mieszkańców oraz zrobiony przez siebie różaniec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec Święty podziękował zebranym za gościnę. Zaznaczył, że to co robi Instytut jest „czystą Ewangelią, ewangeliczną drogą Jezusa”.

Podziel się cytatem

Na zakończenie odmówiono modlitwę „Ojcze nasz” i papież udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.

Instytut położony niedaleko od centrum miasta w dzielnicy Buda, składa się z kilku budynków, w których znajdują się pomieszczenia mieszkalne, przedszkole, szkoła, sale warsztatowe i terapeutyczne oraz kaplica. Opieką objętych jest tu około 70 dzieci i młodzieży z wadami wzroku, ale także z upośledzeniem intelektualnym.

Reklama

70 pracowników, wśród których są pedagodzy specjalnej troski, pielęgniarki, opiekunowie, ale także pracownicy techniczni i handlowi, dbają o dobro dzieci i młodzieży. Ośrodek nosi imię Laszlo Batthyány-Strattmanna (1870-1931), który został beatyfikowany i znany jest jako "lekarz ubogich". Również święta Matka Teresa (1910-1997) odwiedziła kiedyś tę instytucję. Jej zdjęcie wita odwiedzających, podobnie jak zdjęcie założycielki placówki: zakonnicy Anny Fehér (1947-2021). Ta siostra elżbietanka i wykształcona pedagog specjalnej od końca lat 70. XX wieku zajmowała się duszpasterstwem osób niedowidzących w Budapeszcie. W 1982 roku niedaleko placu Batthyány'ego w dzielnicy Budavar powstał kierowany przez nią Dom św. Anny dla dzieci niedowidzących. Jednak pomieszczenie o powierzchni 100 metrów kwadratowych szybko stało się zbyt ciasne. Dzięki wsparciu m. in. ówczesnej pierwszej damy USA Barbary Bush, dom przeniósł się w 1989 roku do dzielnicy Svábhegy na wzgórzach Budy i od tego czasu był wielokrotnie rozbudowywany.

Siostra Anna prowadziła placówkę aż do swojej śmierci. Zmarła w styczniu 2021 roku w wyniku zakażenia koronawirusem.

Od 2016 roku Instytut prowadzony jest przez organizację "Kolping", znaną również również pod nazwą "KOSZISZ", która jest kierowana przez Konferencję Episkopatu Węgier.

Z Instytutu papież pojechał do w kościoła św. Elżbiety Węgierskiej, gdzie spotka się z ubogimi i uchodźcami.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-29 10:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan potwierdza papieską podróż do Dubaju

Adobe Stock

Stolica Apostolska potwierdziła, że w dniach 1-3 grudnia 2023 Ojciec Święty uda się do Dubaju na obrady COP-28. Oświadczenie w tej sprawie wystosował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Więcej ...

Jego ołtarzyki są w każdym domu

Annaya – trumna z ciałem św. Szarbela

Tomasz Kopytowski

Annaya – trumna z ciałem św. Szarbela

Chodzi o św. Szarbela Makhloufa, który szczególnie czczony jest w Libanie.

Więcej ...

Kard. Ryś, Krajewski i Dziwisz poprowadzą Eucharystie w Casa Polonia podczas Jubileuszu Młodych

2025-07-28 14:57

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś, kard. Konrad Krajewski i kard. Stanisław Dziwisz poprowadzą Eucharystie dla Polaków uczestniczących w Jubileuszu Młodych w Rzymie. Centralnym miejscem spotkań polskiej młodzieży będzie przestrzeń „Polski Rzym - Casa Polonia” przy Via Tiburtina, która w dniach 30 lipca - 1 sierpnia stanie się centrum życia duchowego i kulturalnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ksiądz oskarżony o przywłaszczenie ponad 600 tys. zł....

Wiadomości

Ksiądz oskarżony o przywłaszczenie ponad 600 tys. zł....

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Św. Szarbel. Po Matce Bożej to największy cudotwórca!

Święci i błogosławieni

Św. Szarbel. Po Matce Bożej to największy cudotwórca!

Prymas Polski prosi o modlitwę w intencji abp. Józefa...

Kościół

Prymas Polski prosi o modlitwę w intencji abp. Józefa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...