Reklama

Komentarze

Andrzej Gawron: Dziedzictwo św. Jana Pawła II to bogactwo

Archiwum Andrzeja Gawrona

O poszanowaniu i ochronie dziedzictwa św. Jana Pawła II rozmawiamy z posłem Andrzejem Gawronem, przewodniczącym Parlamentarnego Zespółu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uważa Pan, że w dzisiejszych czasach musimy stawać w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II?

Żyłem jeszcze w czasach, gdy Jan Paweł II pielgrzymował do Polski i gdy mogliśmy bezpośrednio poznać jego nauczanie, chociażby podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, czy uroczystych Mszy św. odprawianych w całym kraju. Dzisiejsze pokolenie młodych ludzi nie ma takiej możliwości, może czerpać wiedzę o tym największym z Polaków z różnorodnych publikacji i naszego przekazu. Jan Paweł II to prorok współczesnych czasów, to mocarz wiary, ducha i intelektu, to wielki autorytet w czasach gdy brak autorytetów. Niestety znalazły się w Polsce środowiska, które chcą zdeprecjonować świętość i nauczanie papieża - naszego rodaka. To wynik starcia się cywilizacji śmierci z cywilizacją miłości. Medialne koncerny próbują zmanipulować treści i podważyć moralny autorytet św. Jana Pawła II. Dzieje się to teraz, 18 lat po jego śmierci, gdy sam nie może się już obronić. To właśnie my, pokolenie świadków Jana Pawła II, musimy stanąć w obronie jego dobrego imienia, powiem więcej, to nasz obowiązek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełni Pan funkcję Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Jana Pawła II. Skąd pomysł na taki zespół, na czym ogólnie polegają jego prace?

Reklama

Dziedzictwo św. Jana Pawła II to bogactwo, które do końca nie zostało jeszcze poznane i rozpowszechnione, to wielki zbiór materiałów takich jak encykliki, adhortacje apostolskie, listy apostolskie, homilie, wypowiedzi, poezja i literatura. Parlamentarny Zespołu ds. Dziedzictwa Jana Pawła II powstał w poprzedniej kadencji Sejmu z inicjatywy posła Czesława Sobierajskiego. Głównym celem zespołu jest koordynowanie działań wielu instytucji, które w swoim założeniu, mają promowanie postaci i nauczania św. Jana Pawła II. W całym kraju funkcjonuje wiele podmiotów, podejmujących różnorodne działania, których bogactwo może być inspiracją dla innych. Zespół przedstawił również swoje autorskie inicjatywy, jak chociażby uwolnienie archiwów mediów publicznych dla celów edukacyjnych, tak aby nieodpłatnie mogły z nich korzystać instytucje upowszechniające dziedzictwo Jana Pawła II. Tu już są konkretne efekty tych działań, serwisy internetowe: jp2.online.pl oraz jp2.tvp.pl. Prawa autorskie do zdjęć i nagrań nie powinny blokować szerokiego dostępu do tych materiałów.

Pewnie najtrudniej trafić dziś z przekazem naszego Świętego Rodaka do młodego pokolenia. Jak Pana zdaniem przekonać młodzież do tego, aby zechcieli podążać za słowami JPII? Przynajmniej podchodzić do Jego osoby z szacunkiem?

Reklama

To chyba największe wyzwanie i nie ma tu prostej odpowiedzi, nie ma jednego rozwiązania. Na pewno i o to również zabiega Zespół, w procesie edukacji powinny być wprowadzane elementy programu nauczania obejmujące postać św. Jana Pawła II. To częściowo już się stało i cieszę się, że resort edukacji podąża dalej w tym kierunku. Mnie osobiście bardzo spodobała się akcja prowadzona w szkołach przez Stowarzyszenie Pamięci Jana Pawła II "Teczka Serdecznej Pamięci". Praktycznie każda z naszych rodzin posiada zbiór pamiątek po Janie Pawle II. Są to zdjęcia, ale i inne materiały, często bardzo osobiste. Otrzymując taką teczkę, dzieci wyszukują i gromadzą te materiały, a jest to zarazem doskonała okazja, aby dorośli, opowiedzieli o tych zdjęciach i pamiątkach, tak by oddać ducha czasu pontyfikatu naszego papieża, ale również przekazać informacje o podstawowych wartościach, jakimi kierował się św. Jan Paweł II. Oczywiście to jeden z pomysłów już realizowanych w niektórych szkołach, ale spektrum takich działań może być bardzo szerokie, np. koncerty, konkursy, pociąg papieski, wizyta w multimedialnym muzeum, Muzeum Domu Rodzinnego św. Jana Pawła II w Wadowicach. Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej.

Bardzo ważne w zmianach na lepsze jest spotkanie oraz dialog z szacunkiem. Pan jako poseł często spotyka się z Polakami, też korzysta Pan z „pytań bieżących” kierowanych do poszczególnych ministerstw. Jaki jest Pana główny cel w pracy poselskiej?

Reklama

Parlament to miejsce ścierania się poglądów, ale i dialog, który może wypracować najlepsze pomysły legislacyjne dla dobra naszego kraju. Tak też traktuję swoją misję parlamentarzysty, jako pracę na rzecz dobra wspólnego. Oczywiście niezbędnym warunkiem takiej pracy jest dialog i szacunek dla osoby, która ma odmienne poglądy. Proces legislacyjny jest procesem skomplikowanym i wymagającym szerokiej wiedzy oraz rozpoznania bieżących problemów. W obecnej kadencji ponad 100 razy występowałem z trybuny sejmowej m.in jako sprawozdawca ustaw z dziedziny gospodarki, np. ustawy o fundacji rodzinnej, czy z zakresu praw konsumentów, gdzie przyjęliśmy rozwiązania chroniące seniorów podczas sprzedaży towaru w trakcie pokazów czy wycieczek. W tym akcie prawnym zawarte są również rozwiązania chroniące klientów podczas zakupów w internecie. Bardzo ważnym w moich działaniach jest zadawanie "pytań bieżących" poszczególnym ministrom w trakcie trwania kadencji. To właśnie podczas tych pytań mogę na bieżąco przekazywać problemy i wyzwania, które zgłaszają moi wyborcy na spotkaniach. Zawsze staram się być blisko ludzi, aby w szczerej rozmowie poznać ich pogląd na bieżącą pracę rządu i Sejmu. W moich wszelkich działaniach staram się kierować podstawowymi wartościami takimi jak prawda, uczciwość, sprawiedliwość. Nie są to łatwe wyzwania i siłę do ich realizacji czerpię z modlitwy i ufności w Bożą Opaczność.

Jest Pan także aktywnym propagatorem dzieła Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizuje Pan m.in. Spartakiadę MDP „Florek”. Czy OSP jest dziś potrzebna? Co może wnieść do lokalnej społeczności?

Ochotnicze Straże Pożarne to sprzęt, ale przede wszystkim ludzie. W trakcie dwóch kadencji gdy jestem posłem, udało się pozyskać najnowocześniejszy sprzęt, ale nie mniej ważne jest to, aby obecne pokolenie strażaków ochotników miało swoich następców. Kilka lat temu wyszedłem z inicjatywą młodzieżowej Spartakiady "Florek", w której uczestniczą drużyny z całego powiatu lublinieckiego. To świetna okazja, aby młodym ludziom przybliżyć działanie w straży i zintegrować ich w gronie rówieśników. Jest to również propozycja, aby odciągnąć od wirtualnego świata, który staje się problemem obecnych czasów. W tym roku odbyła się już VI edycja spartakiady, gdzie mogliśmy się cieszyć radością młodych ludzi w szlachetnej rywalizacji i budowaniu postawy pomocy drugiemu człowiekowi. OSP to instytucja niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa, ale i dla szeregu innych działań społecznych.

W Pana działaniach widoczna jest także troska o zabytki w regionie. Czy Pana zdaniem dziedzictwo jest ważną częścią naszej polskiej - katolickiej tożsamości?

Nasze dziedzictwo to wiara, kultura, zwyczaje, ale ma ono oczywiście również wymiar materialny. To świątynie i inne zabytki, pomniki przeszłych czasów. Jednym z podstawowych obowiązków państwa jest dbanie o naszą historię i te materialne pomniki historii. Źródeł finansowania ochrony naszych zabytków jest kilka, są to programy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, są to środki do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wprowadzone przez obecny rząd programy ochrony zabytków Polski Ład. W ostatnim okresie udało się pozyskać właśnie z tego programu wiele środków na odnowienie świątyń, ale i również na inne zabytki.

Mogę podać tutaj przykład dofinansowania elewacji klasztoru Ojców Oblatów, zabezpieczania starych fresków w kościołach z naszego regionu, czy takich elementów jak odnowa drzwi, odrestaurowanie rzeźb i obrazów. Program ten realizowany jest w skali całego kraju i w ostatniej edycji państwo przeznaczyło na jego wykonanie ponad 5 mld zł. Nigdy wcześniej nie było tak dużych środków finansowych na ratowanie naszych zabytków. Polski Ład to nie tylko zabytki, to miliardy złotych przeznaczone na program inwestycyjny, na drogi, ścieżki rowerowe, budowy nowych szkół, przedszkoli, żłobków czy innej infrastruktury niezbędnej w każdej gminie. Państwo konsekwentnie realizuje program zrównoważonego rozwoju, tak by korzystać ze środków wypracowanych przez Polaków, miały również mniejsze gminy i miejscowości. 

Podziel się:

Oceń:

2023-09-19 08:52

Wybrane dla Ciebie

Inżynieria świętości – św. Rafał Kalinowski

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Papież ogłosił kanonizację bł. Carlo Acutisa

2024-11-20 10:19

carloacutis.com

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty ogłosił, że w przyszłym roku, w Dniu Dzieci i Młodzieży w kontekście Jubileuszu (30 maja do 1 czerwca), dokona kanonizacji błogosławionego Karola Acutisa.

Więcej ...

Tatry: W górach zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

2024-11-21 10:24

Karol Porwich/Niedziela

Ratownicy TOPR ogłosili w czwartek, po raz pierwszy w tym sezonie, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m. – ogłosili ratownicy z Zakopanego. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowe obrzędy pogrzebu papieża

Kościół

Nowe obrzędy pogrzebu papieża

Papież ogłosił kanonizację bł. Carlo Acutisa

Kościół

Papież ogłosił kanonizację bł. Carlo Acutisa

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...